| Supply Voltage | 240 V ac |
| Number of Ports | 2 |
| Connection Size | 16mm |
| Connection | M16 Metric Female |
| Operation | Direct |
| Default Valve Position | NC |
| Suitable Applications | Aggressive Gas, Aggressive Liquid |
| Type | 2/2 |
| Orifice Diameter | 10mm |
| Series | 0131 |
| Body Material | PVC |
| Maximum Working Pressure | 3 bar |
| Operating Temperature Range | Maximum of +50 °C |
| Thread Standard or Connection Type | Metric |
| Connection Gender | Female |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Flow Factor Kv | 2m³/h |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.