| Connection | 1/2 in G Female |
| Maximum Set Pressure | 6bar |
| Maximum Temperature | +110°C |
| For Use With | Hot Water |
| Exhaust Port Size | G 1/2 |
| Body Material | Brass |
| Connection Gender | Female |
| Thread Size | 1/2in |
| Thread Standard or Connection Type | G |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.