| Connection | 1 in BSP Female |
| Minimum Outlet Pressure | 3.5bar |
| Maximum Outlet Pressure | 8.6bar |
| Body Material | Steel |
| Connection Gender | Female |
| Connection Size | 1in |
| Thread Standard or Connection Type | BSP |
| Outlet Pressure Range | 3.5 → 8.6bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.