| Pipe Diameter | 1in |
| Body Material | PVC-U |
| Connection | 1 in Socket |
| Pressure Rating | 10bar |
| Flow Factor Kv | 207L/min |
| Flow Factor (Kv) | 207L/min |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Operating Temperature Range | 0 → +60 °C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.