| Type | Reduced Bore, 2 Way |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | BSPP |
| Thread Size | 38.1mm |
| Body Material | Stainless Steel |
| Safe for Use With | Gas, Oil, Water |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | PVC Coated Steel |
| Maximum Working Pressure psi | 1000psi |
| Handle Colour | Blue |
| Maximum Working Pressure bar | 68bar |
| Operating Pressure | 68bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.