| Type | Full Bore, 2 Way |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | BSPT |
| Thread Size | 3/8in |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Pipe Diameter | 10mm |
| Safe for Use With | Gas, Oil, Water |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Colour | Yellow |
| Operating Pressure | 40 bar, 30bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.