| Type | 2 Way |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Attachment Type | Compression |
| Thread Standard | BSP |
| Compression Fitting Size | 10mm |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Pipe Diameter | 10mm |
| Safe for Use With | Gas |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Polymer, Steel |
| Maximum Working Pressure (psi) | 913psi |
| Maximum Working Pressure psi | 913psi |
| Handle Colour | Black |
| Maximum Working Pressure bar | 16bar |
| Maximum Working Pressure (bar) | 16bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.