| Type | Reduced Bore, 3 Way |
| Ball Material | Brass |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | BSPP |
| Thread Size | 3/4in |
| Body Material | Brass |
| Pipe Diameter | 18mm |
| Safe for Use With | Air, Oil, Steam, Water |
| Handle Type | Lever |
| Handle Material | Aluminium Alloy |
| Maximum Working Pressure psi | 290psi |
| Handle Colour | Red |
| Maximum Working Pressure bar | 50bar |
| Operating Pressure | 45bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.