| Type | Reduced Bore, 2 Way |
| Ball Material | Brass |
| Attachment Type | Compression |
| Thread Standard | BSP |
| Thread Size | 1/2in |
| Compression Fitting Size | 15mm |
| Body Material | Brass |
| Safe for Use With | Water |
| Handle Type | Lever |
| Maximum Working Pressure (psi) | 232psi |
| Maximum Working Pressure psi | 232psi |
| Maximum Working Pressure bar | 16bar |
| Maximum Working Pressure (bar) | 16bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.