| Type | Full Bore, 2 Way |
| Ball Material | Nickel Plated Brass |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | G |
| Thread Size | 1/4in |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Pipe Diameter | 8mm |
| Maximum Working Pressure psi | 203psi |
| Handle Colour | Grey |
| Maximum Working Pressure bar | 14bar |
| Operating Pressure | 14bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.