| Type | Ball Valve |
| Attachment Type | Threaded |
| Thread Standard | ISO |
| Thread Size | 3/8in |
| Compression Fitting Size | 8mm |
| Body Material | Nickel Plated Brass |
| Actuator Included | No |
| Handle Material | Zinc Plated Steel |
| Maximum Working Pressure psi | 580.15psi |
| Maximum Working Pressure bar | 40bar |
| Series | 60 |
| Operating Pressure | -0.4 → 40bar |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.