| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 25.4mm |
| Outer Diameter | 33.8mm |
| Material | PVC |
| Hose Pipe Action | Transfer, Vacuum |
| Maximum Working Pressure | 9.3 bar |
| Suitable Applications | Fuel & Oil |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |
| Maximum Operating Temperature | +55°C |
| Colour | Blue |
| Length | 5m |
| Reinforced | Yes |
| Bend Radius | 113mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.