| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 20mm |
| Outer Diameter | 26.5mm |
| Material | PVC |
| Hose Pipe Action | Transfer, Vacuum |
| Maximum Working Pressure | 23 Par |
| Suitable Applications | Industrial |
| Standards Met | EU 10/2011 |
| Minimum Operating Temperature | -15°C |
| Maximum Operating Temperature | +65°C |
| Colour | Clear |
| Length | 5m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | PVC |
| Inner Material | PVC |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.