| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 5mm |
| Outer Diameter | 11mm |
| Material | EPDM, SBR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| Suitable Applications | Welding |
| Standards Met | ISO 3821 |
| Minimum Operating Temperature | -25°C |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Colour | Black |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | SBR |
| Inner Material | EPDM |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.