| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 20mm |
| Outer Diameter | 30mm |
| Material | EPDM, SBR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 20 bar |
| Suitable Applications | Air, Water |
| Standards Met | BS 5118 |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Colour | Yellow |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | EPDM |
| Inner Material | Natural Rubber, SBR |
| Bend Radius | 230mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.