| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 12.7mm |
| Outer Diameter | 21.5mm |
| Material | EPDM |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 25 bar |
| Suitable Applications | Air, Water |
| Standards Met | ISO 1403 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Colour | Grey |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | EPDM |
| Inner Material | EPDM |
| Bend Radius | 75mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.