| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 10mm |
| Outer Diameter | 17mm |
| Material | EPDM |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 10 bar |
| Suitable Applications | Industrial |
| Standards Met | SAE J20 R3 |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Colour | Black |
| Length | 20m |
| Reinforced | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.