| Hose Pipe/Flexible Tube | Hose Pipe |
| Inner Diameter | 25.4mm |
| Outer Diameter | 36.2mm |
| Material | Chloroprene, NBR |
| Hose Pipe Action | Transfer |
| Maximum Working Pressure | 15 bar |
| Suitable Applications | Fuel & Oil |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Colour | Black |
| Length | 25m |
| Reinforced | Yes |
| Outer Material | CR |
| Inner Material | NBR |
| Bend Radius | 120mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.