| Hose Pipe/Flexible Tube | Flexible Tube |
| Inner Diameter | 0.5mm |
| Outer Diameter | 3.7mm |
| Material | Silicone |
| Hose Pipe Action | Peristaltic Pump, Transfer |
| Maximum Working Pressure | 0 bar |
| Suitable Applications | Laboratory |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Colour | Clear |
| Length | 3m |
| Food Grade | Yes |
| Peristaltic Pump Compatible | Yes |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.