| Hose Inner Diameter | 1/2in |
| Thread Size | 1/2in |
| Hose Connector Type | Threaded Coupling |
| Body Material | Stainless Steel |
| Connector Gender | Male |
| Coupling Connector Direction | Straight |
| Threaded Connection | 1/2 in BSP Male |
| Thread Standard | BSP |
| Maximum Working Pressure | 25 bar |
| Thread Gender | Male |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.