| Chain Type | 16B-1 |
| Pitch | 25.4mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Length | 5m |
| Plate Height | 21.08mm |
| Roller Diameter | 15.88mm |
| Chain Width | 17.02mm |
| Overall Width | 36.1mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 2.7kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.