| Chain Type | 50-2 |
| Pitch | 15.88mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold (Blue Box) |
| Length | 3m |
| Plate Height | 14.6mm |
| Roller Diameter | 10.16mm |
| Chain Width | 9.4mm |
| Overall Width | 38.4mm |
| Standard | American |
| Weight | 2kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.