| Chain Type | 16B-2 |
| Pitch | 25.4mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold SD (Red Box) |
| Length | 5m |
| Plate Height | 21.05mm |
| Roller Diameter | 15.88mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 5.4kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.