| Chain Type | 10B-1 |
| Pitch | 15.88mm |
| Number of Strands | Simplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold SD (Red Box) |
| Length | 5m |
| Plate Height | 14.7mm |
| Roller Diameter | 10.16mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 1kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.