| Chain Type | 06B-2 |
| Pitch | 9.525mm |
| Number of Strands | Duplex |
| Material | Steel |
| Chain Series | Renold (Blue Box) |
| Length | 10m |
| Plate Height | 8.2mm |
| Roller Diameter | 6.35mm |
| Chain Width | 5.72mm |
| Overall Width | 23mm |
| Standard | British/European |
| Weight | 0.8kg/m |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.