| Bore | 3/16 x 3/16in |
| Number of Joints | Single |
| Hub Outer Diameter | 11.1mm |
| Overall Length | 37.6mm |
| Joint Type | Plain |
| Maximum Working Angle | 45° |
| Peak Torque | 0.36Nm |
| Material | Brass |
| Maximum Speed | 1000rpm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.