| Diameter | 5mm |
| Colour | Clear |
| Minimum Pulley Diameter | 51mm |
| Length | 30m |
| Food Certified | No |
| Working Load | 2.2N at 4%, 3.1N at 6%, 4.9N at 10%, 4N at 8% |
| Hardness | 85 Shore A |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Maximum Operating Temperature | +66°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.