| Cutting Width (Inch) | 20 |
| Maximum Cutting Thickness | 3 to 165 mm; 1/8 to 6-1/2 in |
| Maximum Cutting Width | 20 in; 508.0 mm |
| Depth Of Cut | 0.7874015748031497 |
| Depth of Cut (Inch) | 1/4 |
| Number Of Cutting Knives | 3 |
| Number of Cutting Knives | 3 |
| Cutting Thickness (Inch) | 1/8 to 6-1/2 |
| Feed Rate | 33.00 SFPM |
| Minimum Planing Length (Inch) | 6 |
| Minimum Planing Length | 6 in; 152.4 mm |
| Table Depth | 28-1/4 in; 717.55 mm |
| Table Length | 539.75 mm |
| Phase | Three |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.