| Cutting Width (Inch) | 15 |
| Maximum Cutting Thickness | 6 to 152 mm; 1/4 to 6 in |
| Maximum Cutting Width | 381.0 mm; 15 in |
| Depth Of Cut | 0.25 |
| Depth of Cut (Inch) | 1/8 |
| Number Of Cutting Knives | 3 |
| Number of Cutting Knives | 3 |
| Cutting Thickness (Inch) | 1/4 to 6 |
| Feed Rate | 16 to 20 SFPM |
| Minimum Planing Length (Inch) | 6 |
| Cutter Head Speed | 5000.0 |
| Minimum Planing Length | 6 in; 152.4 mm |
| Phase | Single |
| Voltage | 115 V |
| Cutter Head Speed (RPM) | 5000.00 |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.