| Cutting Width (Inch) | 2-5/8 |
| Maximum Cutting Thickness | 6 in |
| Depth of Cut (Inch) | 1/8 |
| Number Of Cutting Knives | 3 |
| Number of Cutting Knives | 3 |
| Cutting Thickness (Inch) | 6 |
| Feed Rate | 20.00 SFPM; 16.00 SFPM |
| Minimum Planing Length (Inch) | 5-19/32 |
| Number Of Feed Rate Speeds | 2 |
| Cutter Head Speed | 5200.0 |
| Table Depth | 15.0 mm |
| Table Length | 21.45 mm |
| Phase | Single |
| Voltage | 230 V |
| Cutter Head Speed (RPM) | 5200.00 |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.