| Cutting Width (Inch) | 13 |
| Maximum Cutting Thickness | 6.125 in |
| Maximum Cutting Width | 13 in |
| Depth Of Cut | 0.1251968503937008 |
| Depth of Cut (Inch) | 2.4737 |
| Number Of Cutting Knives | 3 |
| Number of Cutting Knives | 3 |
| Cutting Thickness (Inch) | 6.125 |
| Feed Rate | 13500 SFPM |
| Minimum Planing Length (Inch) | 14 |
| Number Of Feed Rate Speeds | 20 |
| Cutter Head Speed | 4500.0 |
| Minimum Planing Length | 14 in |
| Phase | Single |
| Cutter Head Speed (RPM) | 4500.00 |
| UNSPSC Code | 23231900 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.