| Maximum Cutting Width (Inch) | 8 |
| Maximum Cutting Depth (Inch) | 1/2 |
| Maximum Cutting Depth (Inch) | 0.5 |
| Cutter Head Speed (RPM) | 7000.00 |
| Table Length (Inch) | 83 in |
| Table Depth (Inch) | 8 in |
| Number of Cutting Knives | 54 |
| Horsepower (Hp) | 2 hp |
| Fence Length (Inch) | 38 |
| Fence Length (Inch) | 38-3/16 |
| Fence Height (Inch) | 4-3/4 |
| Fence Height (Inch) | 4.75 |
| UNSPSC Code | 23101508 |
| Overall Width (Inch) | 28 in |
| Overall Depth (Inch) | 84 in |
| Overall Height (Inch) | 44 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.