| Mount Type | Floor |
| Blade Diameter (Inch) | 10 |
| Blade Diameter | 10 in |
| Material Compatibility | Ferrous/Non-Ferrous |
| Number of Cutting Speeds | 1 |
| Mitering | Yes |
| Horsepower | 1.2; 1.2 hp |
| Blade Speeds (RPM) | 44 |
| Maximum Speed (RPM) | 44.00 |
| Maximum Speed | 44 RPM |
| Rectangular Tube Capacity At 90 Degree | 3-7/8 x 1-3/4 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 110 V |
| Vise Type | Manual |
| Maximum Vise Opening | 4 in |
| Solid Round Capacity At 45 Degrees | 1 in |
| Solid Square Capacity at 45 Degrees (Decimal Inch) | 2.125 in |
| Solid Square Capacity at 90 Degrees (Decimal Inch) | 2.5 in |
| Solid Round Capacity at 90 Degrees (Inch) | 1-1/4 |
| Solid Round Capacity at 45 Degrees (Inch) | 1 |
| Hollow Round Capacity at 90 Degrees (Inch) | 2-3/4 |
| Hollow Round Capacity at 45 Degrees (Inch) | 2-3/8 |
| UNSPSC Code | 23231200 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.