| Drum Diameter (Inch) | 5 |
| Drum Diameter | 5 in |
| Drum Length (Inch) | 10 |
| Drum Length | 10 in |
| Phase | Single |
| Maximum Sanding Depth (Inch) | 3 |
| Maximum Sanding Depth | 3 in |
| Minimum Workpiece Thickness (Inch) | 1/32 |
| Voltage | 115 V |
| Table Width | 18 in |
| Table Length | 10 in |
| Overall Height | 27 in |
| Overall Depth | 18 in |
| Overall Length | 18 in |
| Drum Speed (RPM) | 1725.00 |
| UNSPSC Code | 23101528 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.