| Mount Type | Open Stand |
| Drum Diameter (Inch) | 5 |
| Drum Diameter | 5 in |
| Drum Length (Inch) | 16 |
| Drum Length | 16 in |
| Phase | Single |
| Maximum Sanding Depth (Inch) | 2-3/8 |
| Minimum Workpiece Thickness (Inch) | 1/32 |
| Maximum Workpiece Thickness | 3 in; 76.2 mm |
| Maximum Workpiece Width | 32 in; 812 mm |
| Drum Speed | 1725 |
| Voltage | 115 V |
| Dust Collection Outlet Diameter | 4 in |
| Motor Speed | 1725 |
| Amperage | 14 A |
| Control Type | Knob |
| Cord Type | Corded |
| Cord Length | 6 ft; 1830 mm |
| Overall Height | 1007 mm; 39.63 in |
| Overall Depth | 49.94 in; 1269 mm |
| Overall Length | 20 in; 508 mm |
| Features | Sealed and Permanently Lubricated Ball Bearings; Integrated On/Off Switch; Self-Cooling Removable Drum; Infinitely Variable Speed Control; Precision-Flattened Reinforced Steel Conveyor Bed |
| Minimum Workpiece Feed Rate (SFPM) | 0.00 |
| UNSPSC Code | 23101528 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.