| Disc Diameter (Inch) | 20 |
| Disc Diameter | 20 in |
| Phase | Three |
| Wet/Dry Compatibility | Dry |
| Disc Speed | 1725 |
| Inward Table Tilt | 15 |
| Outward Table Tilt | 45 |
| Control Type | Hand Wheel |
| Cord Type | Corded |
| Overall Height | 53 in |
| Overall Depth | 27.5 in |
| Overall Length | 30 in |
| Features | Low Voltage Protection Switch; Extra Large Tilting Table; Rigid Column; Heavy Duty Base; Precision Table Raiser; Wrap Over Guard |
| Disc Speed (RPM) | 1725.00 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45.00 |
| UNSPSC Code | 27112742 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.