| Belt Length | 42.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 2 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 6.0000 in |
| Disc Speed | 3500 |
| Belt Speed | 4400 ft/min |
| Overall Height (Inch) | 23 |
| Overall Height | 23.0000 in |
| Overall Depth (Inch) | 8 |
| Overall Length (Inch) | 14-1/2 |
| Table Width (Inch) | 8-1/4 (Disc) |
| Table Length (Inch) | 5-1/2 (Disc) |
| Additional Information | Amperage: 3.5A |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.