| Belt Length | 48.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 2 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 7.0000 in |
| Disc Speed | 3450 |
| Belt Orientation | Vertical; Horizontal |
| Belt Speed | 3450 ft/min |
| Voltage | 110 V |
| Motor Speed | 3450 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Cord Type | Corded |
| Features | Adjust 20 Degrees Up; Standard Shaft Size is 5/8 in ; Two Machines in One; 5 in Drive Pulley; Removable & Replaceable Steel Platen |
| Additional Information | 5/8 in Arbor |
| Product Service Code | 3415 |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.