| Belt Length | 36.0000 in |
| Belt Width (Inch) | 4 |
| Phase | Single |
| Disc Diameter | 10.0000 in |
| Belt Orientation | Vertical; Horizontal |
| Horsepower | 0.50 |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 3.7 A |
| Cord Type | Corded |
| Cord Length | 8.00 ft |
| Features | TEFC Motor; With Umbrella Guard |
| Product Service Code | 3415 |
| UNSPSC Code | 23101509 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.