| Belt Length (Inch) | 42 |
| Belt Width | 1.0000 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 110V |
| Belt Orientation | Vertical |
| Belt Speed | 1800 ft/min |
| Overall Height | 21.00 in |
| Overall Height (Inch) | 21 |
| Overall Depth | 9.04 in |
| Overall Length | 11.87 in |
| Inward Table Tilt (Degrees) | 20 |
| Outward Table Tilt (Degrees) | 45 |
| Motor Speed | 1725 |
| Table Width | 3.0000 |
| Table Length | 3.00 in |
| Features | Easy Tracking; Enclosed Box Guard; 4 in Drive Wheel; Steel Adjustable Plate; Steel Tilt & Removable Work Table |
| UNSPSC Code | 27112739 |
| Product Service Code | 3230 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.