| Minimum Spindle Speed | 78 |
| Table Length (Inch) | 54 |
| Table Width (Inch) | 10 |
| Maximum Spindle Speed | 4200 |
| Phase | Three |
| Cross Travel (Decimal Inch) | 17.0000 |
| Cross Travel | 17.0 in |
| Longitudinal Travel | 32.0 in |
| Longitudinal Travel (Decimal Inch) | 32.0000 |
| Knee Travel (Decimal Inch) | 16.2500 |
| Knee Travel | 16.25 in |
| Horsepower | 3.00 |
| Voltage | 220V |
| Spindle Speed Control | Variable Speed Pulley |
| Overall Height (Decimal Inch) | 92.0000 |
| Overall Height (Inch) | 92 |
| UNSPSC Code | 23242503 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 72.0000 |
| Overall Depth (Inch) | 72 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.