| Power Type | Hydraulic |
| Pressure | 50 TON |
| Stroke | 4.0000 in |
| Minimum Ram To Table | 5.0000 in |
| Minimum Ram to Table (Inch) | 5 |
| Maximum Ram to Table (Inch) | 40 |
| Ram Return Operation | Release Valve |
| Distance Between Uprights (Inch) | 32-3/4 |
| Base Length (Inch) | 36 |
| Screw Travel (Inch) | 7 |
| Table Length (Inch) | 32 |
| Width Between Table Channels (Inch) | 7-1/4 |
| Frame Capacity | 50.00 |
| Overall Height | 85.0000 in |
| Overall Height (Inch) | 85 |
| Features | Hand Operation for Economical Performance; Quick; Easy Movement of the Ram |
| Standards | ANSI B.11.2 |
| Base Width/Diameter (Inch) | 43-1/2 |
| Base Depth (Inch) | 36 |
| Product Service Code | 4910 |
| UNSPSC Code | 23251500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.