| Throat Depth (Inch) | 8-7/8 |
| Punching Pressure (Ton) | 60.00 |
| Punching Capacity (Inch) | 1-1/16 (5/8 in Mild Steel) |
| Horsepower | 5.00 |
| Pipe Notching Capacity (Inch) | 2-1/2 x 4 x 3/8 |
| Flat Bar Shearing Capacity (Inch) | 3/8 x 14; 3/4 x 4; 1/2 x 12 |
| Phase | Single |
| Voltage | 230V |
| Voltage | 230 V |
| Overall Height (Inch) | 56-1/8 |
| Overall Depth (Inch) | 36-1/8 |
| Overall Width (Inch) | 46-1/8 |
| 45° Angle Shearing Capacity (Inch) | 4 x 4 x 3/8 |
| UNSPSC Code | 23251700 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.