| Throat Depth (Inch) | 7 |
| Punching Pressure (Ton) | 40.00 |
| Punching Capacity (Inch) | 1 (1/2 in Mild Steel) |
| Horsepower | 2.00 |
| Phase | Single |
| Voltage | 115V |
| Voltage | 115 V |
| Overall Height (Decimal Inch) | 53.0000 |
| Overall Height (Inch) | 53 |
| Overall Depth (Inch) | 40 |
| Overall Width (Inch) | 36-1/8 |
| 90° V. Notching Capacity (Inch) | 1 |
| 45° Angle Shearing Capacity (Inch) | 3 x 3 x 1/4 |
| 90° Angle Shearing Capacity (Inch) | 3x3x1/4 |
| UNSPSC Code | 23251700 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.