| Throat Depth (Inch) | 10 |
| Punching Pressure (Ton) | 75.00 |
| Punching Capacity (Inch) | 1-1/16 (7/8 in Mild Steel) |
| Horsepower | 7.50 |
| Pipe Notching Capacity (Inch) | 2-1/2 x 5 x 3/8 |
| Flat Bar Shearing Capacity (Inch) | 3/4 x 10; 1/2 x 14 |
| Phase | Single |
| Voltage | 230V |
| Voltage | 230 V |
| Overall Height (Inch) | 60-1/4 |
| Overall Depth (Inch) | 45 |
| Overall Width (Inch) | 50 |
| 45° Angle Shearing Capacity (Inch) | 5 x 5 x 1/2 |
| UNSPSC Code | 23251700 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.