| Maximum Mild Steel Shearing Capacity | 16 |
| Maximum Mild Steel Rolling Capacity | 16 |
| Maximum Mild Steel Bending Capacity (Gauge) | 16 |
| Maximum Mild Steel Bending Capacity | 16 |
| Maximum Mild Steel Rolling Capacity (Gauge) | 16 |
| Shearing Blade Length (Inch) | 48 |
| Slip Roll Length | 3 in |
| Slip Roll Diameter | 1.7 in; 43 mm |
| Slip Roll Length (Inch) | 48 |
| Base Depth | 30 in |
| Base Width | 67 in |
| Overall Depth | 67 in; 1702 mm |
| Overall Width | 762 mm; 30 in |
| Overall Height | 46 in |
| For Use On | Mild Steel |
| Features | Manually Operated; Bench Mounted; Hardened, Reversible Blades Stay Sharp; Saves Space and Money for Small Shops; Segmented Fingers on Brake |
| UNSPSC Code | 23153100 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.