| Pressure | 1 Ton |
| Pressure | 1 t |
| Ram Diameter | 0.5 in |
| Maximum Work Height (Inch) | 5-7/8 |
| Maximum Work Diameter | 8.0000 in |
| Ram Width/Diameter (Inch) | 3/8 |
| Leverage Style | Single |
| Base Width | 5.0000 in |
| Base Depth | 10.7500 in |
| Maximum Work Width/Diameter (Inch) | 8 |
| Material | Cast Iron |
| Anvil Diameter Work Area | 3.5000 in |
| Features | Durability; Ease of Use |
| UNSPSC Code | 23251500 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.