| Arbor Hole Diameter | 31.75 mm |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 1-1/4 |
| Arbor Hole Diameter (mm) | 31.75 |
| Operation Type | Manual |
| Machine Type | Bench |
| Spindle Speed | 3450.0 |
| Table Length | 12 in |
| Wheel Diameter (Inch) | 7 |
| Table Width | 6 in |
| Wheel Diameter | 7 in; 177.8 mm |
| Wheel Width (Inch) | 1/2 |
| Wheel Width | 12.7 mm |
| Phase | Single |
| Maximum Cross Grinding Width (Inch) | 6-3/4 |
| Maximum Longitudinal Grinding Length (Inch) | 12-5/8 |
| Feed Per Graduation Of Handwheel | 0.001 in |
| UNSPSC Code | 23241402 |
| Feed Per Revolution Of Handwheel | 0.1 in |
| Overall Length (Inch) | 36-1/2 |
| Overall Length | 16.9375 in |
| Vertical Downfeed Handwheel Per Graduation | 0.0005 in |
| Vertical Downfeed Handwheel Per Revolution | 0.05 in |
| Feed Per Revolution of Handwheel (Decimal Inch) | 0.1000 |
| Feed Per Graduation of Handwheel (Decimal Inch) | 0.0010 |
| Vertical Down Handwheel Per Rev. (Decimal Inch) | 0.0500 |
| Vertical Downfeed Handwheel Per Revolution (mm) | 0.05 |
| Vertical Down Handwheel Per Grad. (Decimal Inch) | 0.0005 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.