| Machine Type | Grinder |
| Wheel Diameter | 8.00 in |
| Wheel Width (Inch) | 5/8 |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 5/8 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Phase | Single |
| Voltage | 120V |
| For Use With | Stand is MSC part # 32739096 |
| Overall Height (Decimal Inch) | 11.8000 |
| Overall Depth (Decimal Inch) | 11.8000 |
| Overall Length (Inch) | 26-3/4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 16.5000 |
| Amperage Rating | 4.80A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.