| Machine Type | Carbide Grinder |
| Wheel Diameter | 6.00 in |
| Wheel Width (Inch) | 1 |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 1-1/4 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Phase | Single |
| Voltage | 120V |
| Machine Depth (Decimal Inch) | 14.9000 |
| Machine Height (Decimal Inch) | 15.7000 |
| Machine Length (Decimal Inch) | 24.8000 |
| Amperage Rating | 6.3A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.